kauçuk ahır ızgara zemin kaplaması TEST

GUMMIWERK KRAIBURG ELASTIK GmbH  
Kraiburg Yürüyüs Zemini Kaplamasi   Sığırlar icin, Tip KURA S
-DLG-Test Raporu 5404
Kisa Aciklama :

  • Siyah, profilli kauçuk mazgallı zemin kaplaması, 24 mm kalınlık
  • Kavrayici, kaymaz dis yüzey
  • Alt yüzey : Civili yapi (civi yüksekligi : 5mm)
  • Tek parca halinde kurulum

Degerlendirme – Özet
Test Kriteri                                                             Test Sonucu
Uygunluk                                              Sigir ahirlarinda  yürüyüs zemini kaplamasi icin uygun
Teknik Kriterler
*Asinmaya Karsi Direnc, Dayaniklilik ve Eskime
aşınma testi          aşınmaya karşı yüksek direnç   +
düzenli yük bindirimi kalıcı deformasyon yok         + +

dış yüzey          fark edilebilir aşınma yok        +
alt yüzey          fark edilebilir aşınma yok        +
asit testi         kaplamada aşınma yok              +
Ölçüsel stabilite 
boyda ya da ende fark edilebilir bir değişim yok     +
deformasyon             yok                          + +

*Teslimat ve Kurulum
mal sahibi tarafından kurulum       kolay            +
sabitleme      stabil ve güvenli                     +
kurulum talimatları detaylı ve kolay anlaşılır       + +

*Temizleme ve Dezenfeksiyon
kirlenme    yürüyüş bölgesinde                      0
oluklarda                                           0
temizleme      kolay                                +

Yüksek basınçli temizleme 
“flat-jet-nozzle” ile min. mesafe 10cm    +
“coarse-dirt-nozzle” ile min. mesafe 30cm         +

*Garanti :   5 yıl

Geri Dönüşüm mat üretici tarafından geri alınır    +

Hayvan Bazlı Kriterler
*Davranişsal gözlemler
hareketlilik  aktivitede artış                     +
rahatlama        bildirilmiştir                    +
*Kayganlık Direnci
kayganlık testi sırasındaki direnç    iyi          +
ayaklık güvenliği                  iyi          +

*Tırnak Değerlendirmesi
mekanik-travmatik sonuç bariz pozitif etki     + +
temas yüzeyi   tırnağın %85’inden fazlası          + +

*Deformabilite ve Elastikiyet
yeni halde       3,85mm , cok iyi                  + +
düzenli yük bindirimi sonrası 3,8mm , cok iyi  + +

*Toksikolojik Güvenlik
Üretici tarafından onaylanmıştır.     0
Test Sonuçlari :

  1. Uygunluk

Kraiburg KURA S Tipi yürüyüş zemini kaplaması, sığır ahırlarındaki mazgallı zeminler için uygun bir kaplamadır.

  1. Teknik Kriterler

Asinmaya karsi direnc, dayaniklilik ve eskime :

Standart bir abrazyon testinde, zemin bir zimpara kagidi (grit size: 280) ile 500N’luk (yüzey basinci: 8,1N/cm^2) bir baskiyla zimparalanmistir. 10.000 kez tekrarlanan ileri geri sürtme sonrasi 1.0mm’lik bir asinma olusmustur. Bu rakam, kaplama yüksekliginin %4’üne tekabül etmektedir. Zimparalanan yüzey (61,5cm^2) 1,8g asinmistir. Düsük asinma derinligi ve dolayisiyla kücük miktardaki asinma, zemin kaplamasinin asinmaya karsi direncinin iyi olduguna isaret etmektedir.

Bir test standinda, celik bir ayak (temas yüzeyi: 75cm^2) ile düzenli araliklarla 250.000 defa uygulanan 5.000N’luk (yaklasik 500kg) yükün ardindan yürünen yüzeyde herhangi bir asinma veya hasara rastlanmamistir. Kalici deformasyon olusmamistir.

Laktik asit ile (DIN 51 958) ile gerçekleştirilen asit testi, kaplamada herhangi bir kabarma, yumuşama ya da paralanmaya yol açmamiştir.

Boyutsal Sabitlik

Düzgün kurulum sonrası, test sürecindeki kullanım esnasında eninde ya da boyunda herhangi bir değişim bulunmamıştır. Deformasyon gözlemlenmemiştir.

Teslimat ve Kurulum

Örnek resimler sayesinde kurulum talimatları detaylıdır ve kolay anlaşılır (kurulum sıralaması içeriğine sahip bir adet CD-ROM da mevcuttur). Yürüyüş zemini kaplamasının sorunsuz kullanımı için kaplamanın mazgallı ahir zeminine tam olarak oturtulması şarttır. Bu, söz konusu yerdeki mazgallı zeminin detaylı ölçümünü gerektirmektedir. Kraiburg firması, her türlü zemin sekline tam olarak uyacak zemin kaplamaları üretebilmektedir. Gerekli ölçümler tedarikçi tarafından alınmalıdır. Kaplama ahir sahibi tarafından kolaylıkla kurulabilir. Matlarin, mazgallı zemine serilmesinin ardından, kaplamanın üzerindeki olukların, zemindeki mazgallara tam olarak denk getirilmesi serttir. Bunu takiben kauçuktan yapılmış olan montaj parçaları kaplamanın aralıklarından alttaki yarığa sürülür. Bu parçaların hafif yağlanması bu işlemi daha da kolaylaştıracaktır. Yürüyüş alanı kaplamasının montajının güvenli ve stabil olduğu test sürecinde kanıtlanmıştır.

Temizleme / Kirlenme

Yürüyüş zemini kaplamasının temizliği herhangi bir zorluk çıkarmamaktadır. Test standı denemeleri esnasında, yüksek basınçlı temizleyici (yaklaşık 145bar, temizlik süresi : 1dk) kaplamaya, “coarse-dirt-nozzle” kullanıldığında 30cm’den yakın tutulduğunda ve “flat-jet-nozzle” kullanıldığında ise 10cm’den yakin tutulduğunda zarar vermiştir. Yürüyüş alanı kaplamasının altında rutubet (ürin ve dışki) oluşabilir. Bu durumun engellenebilmesi söz konusu değildir.

Kaplamanın temizliği ve dezenfekte edilmesi işlemlerinde mutlaka sadece üretici tarafından onaylanan malzemeler kullanılmalıdır.

Kaplamanın kurulumu öncesi ve sonrası, yürüyüş alanı topraklaması gözden geçirilmiştir. Her yürüyüş alanı için mazgallı zeminin topraklanması (ahır başına en az 4 parça) değerlendirilmiş ve bir fotoğraf ile belgelenmiştir. Bu değerlendirme sırasında hem olukların hem de üzerine basılan bölgelerin topraklanması tahakkuk edilmiştir.

Buna ek olarak, sıcaklık ve bağıl nem oranları ölçülmüştür. Değerlendirmeler, kurulum öncesi ve sonrasındaki 4’er haftalık dönemlerde 3 farklı gün içerisinde tamamlanmıştır. Değerlendirme Tabela-1’deki kriterlere göre gercekleştirilmiştir.

Olukların ve yürünen bölgenin topraklanması, yürüyüş zemini kaplaması KURA S’in kurulumu sonrasında herhangi bir artış göstermemiştir.

Garanti ve Geri Dönüşüm

Garanti şartları kapsamında, üretici 5 yıllık bir garanti sunmaktadır. Şayet müşteri nakliye masraflarını üstlenirse, üreticinin temiz durumdaki kaplamaları geri alması söz konusudur.

  1. Hayvan Bazli Kriterler

Davranissal Gözlemler :

Davranışşal gözlemler, test çiftliğinde Simmental (100 inek) ve Alman Holstein (20 inek) türlerinden yaklaşık 120 adet ineğin bulundurulduğu ahırlarda gerçekleştirilmiştir.

Hareketsel Gözlemler :

Yürüyüş alanı kaplamasının kurulumunu takiben, ineklerin aktivitelerinde (hareketlilik) ciddi boyutta artış olmuştur. Bu hareketler rahat ve sakindir. On adet gelişigüzel şeklide seçilmiş hayvanin gözlemlenmesi esnasında, rahat şekilde hareket edebilmekte olan bu hayvanların ölçülen adım aralıkları 65cm ile 90cm arasında değişmekte olduğu ölçülmüştür. Referans alınan diğer çiftlikler kıyaslandığında adım aralıklarının ufak bir farkla daha uzun oldukları söylenebilir. Artan hareketlilik nedeniyle, hayvanlar yer yer kaysalar dahi, hareketlerinde gözle görülür bir fark olmamaktadır.

Hareket esnasındaki hayvanin başının konumu, 30 hayvan üzerinde gözlemlenmiştir. Bu gözlemlerde başın yüksek konumu ile düşük konumu arasında bir ayrım yapıldığında, hayvanların %70’inin yüksek bas konumu ve %30’unun düşük baş konumu sergilediği fark edilmiştir. Yüksek konumdaki bir bas ise hayvanin güvenli ve rahat hareketlerine işaret eder.

Konfor ve Östrus Hareketlilik :

Yaklaşık 1 saatlik bir süreç içerisinde tam olarak 15 aktif hayvan gözlemlenmiştir (bu hayvanlar ne yatarak dinlenme ne de beslenme halinde değiller). Bu süreç içerisinde hayvanların vücutlarının alt/arka bölgelerini 8 kez yaladığı gözlemlenmiştir. Bunların her birinde hayvan güven içerisinde 3 bacağı üzerinde durmakta idi. Bu esnada ciddi boyutta östrus hareketlilik gözlemlenmiştir. Hayvanlar yürüyüş alanı kaplaması üzerinde, herhangi bir kayma söz konusu olmaksızın güven içerisinde durmuşlardır.

Yürüyüş alanı kaplamasının kurulumu sonrası bazı hayvanların yürüyüş alanında yatmaya başladıkları gözlemlenmiştir. Buradan yola çıkarak denebilir ki ideal şekilde düzenlenmemiş yatış alanları, hayvanların yürüyüş alanlarında yatma riskini arttırmaktadır.

Tırnak Değerlendirmesi

Test süreci boyunca, test çiftliğindeki bütün ineklerin tırnakları düzenli olarak kesilmiş/düzeltilmiş ve üç ayrı kez değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sadece her 3 değerlendirmeye de dahil edilen inekler (27 hayvan) ele alınmıştır.

Sonuçlar belirli değerlendirme kriterlerine göre kaydedilmiştir(Tabela-2). Yürüyüş alanı kaplamasının montajından 2 hafta evvelinde gerçekleştirilen ilk değerlendirme sırasında hayvanlar mazgallı beton zemin üzerinde durmaktaydılar. Kurulumun 3 ay sonrasında ikinci değerlendirme yapılmış ve bunu 6 ay sonra tekrarlanan üçüncü değerlendirme takip etmiştir. Tırnak değerlendirmesi ayni zamanda “dorsal wall length” ölçümünü de içermektedir.

Tırnak Teşhisleri

Sekil-3, ayrı ayrı her 3 değerlendirme tarihinde elde edilen, 27 hayvana ait mekanik-travmatik sonuçları göstermektedir. Yürüyüş zemini kaplamasının kurulumu öncesi her 100 inek başına 259 mekanik-travmatik sonuç kaydedilmiştir. Prensip olarak, bütün teşhis kriterleri her tırnak için ayrı ayrı uygulanmıştır. Bu nedenle tırnak başına birden fazla teşhiş yapılmış olması mümkündür.

Yürüyüş zemini kaplaması KURA S kurulumu sonrası, 9 aylık sürecin sonunda sadece 92 mekanik-travmatik sonuç elde edilmiştir. Her 100 hayvan başına düşen enfeksiyon (çürüme ve Mortellaro) sayısı Sekil-4’te gösterilmektedir.

Yürüyüş zemini kaplamasının kurulumu öncesi test çiftliğinde 100 hayvan başına 178 enfeksiyon vakası bulunmuştur. Tırnak başına birden fazla teşhis yapılmış olması mümkündür.

Yürüyüş zemini kaplaması KURA S kurulumu sonrasındaki 9 aylık sürecin ardından sadece 17 enfeksiyon vakasına rastlanmıştır.

Çizelge göstermektedir ki bulunan enfeksiyon vak’a sayısına, yürüyüş zemini kaplamasının yanında başka faktörlerinde etkisi olmaktadır.

Sekil-5 taşıma yüzeyinin tırnak sekli üzerindeki etkilerini göstermektedir.

Yürüyüş zemini kaplamasının kurulumu öncesi tırnakların %82’sinde “round wall”a rastlanmistir.Yürüyüs zemini kaplaması KURA S üzerinde gecen 9 ayin sonrasında, tirnakların %91’inde “protruding bearing surface” saptanmıştır.

Dorsal Wall Length of the Claws

Yürüyüs zemini kaplamasi KURA S üzerinde gecen 6 ayin ardindan, tirnaklarin ortalama dorsal wall length’i 0.9cm artmistir. Bu nedenle tirnaklarin senede en az 2 kez kesilmesi gerekmektedir.

Kayma Direnci

Yuvarlak bir ayak (temas yüzeyi : 75cm^2) ile 20mm/saniye hızda yapılan kayganlık testleri, kuru ve ıslak yeni kaplamaların iyi bir kayma direncine sahip olduklarını göstermektedir. 3 aylık düzenli bir kullanım süreci sonrası ayni testler ahirin 12 ayrı noktasında (yürüyüş alanı başına en az 3 nokta) tekrarlanmıştır.

Hesaplanan sürtünme katsayısı (µ) her seferinde µ=0.45’in üzerindedir ki bu da güvenli bir yürüyüşe işaret eder. Yürüyüş zemini kaplamasının üretimi esnasında silikon çözücü bir madde kullanılmaktadır ve bu nedenle kullanımın ilk döneminde sürtünme biraz daha düşüktür. Ancak söz konusu silikon film birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur.

Deformabilite ve Elastikiyet

Yeni koşullarda çelik bir ayak imitasyonu (temas yüzeyi : 75cm^2) ile uygulanan 2000N’luk (yaklaşık 200kg) penetrasyon gücü ile 3,85mm’lik bir penetrasyon derinliği elde edilmiştir.

Elastikiyet ise çelik bir ayak imitasyonu ile (temas yüzeyi : 75cm^2) düzenli ve ayrı ayrı 250.000 kez uygulanan 5.000N’luk baskıya maruz bırakılarak ölçülmüştür. Uzun vadeli denemeler sonucunda, çelik ayağın penetrasyon derinliği 3,85mm^den 3,8mm’ye (her 3 ölcümün ortalama değerleri) düşmüştür. Bu durum deformabilitede çok yavaş gerçekleşen bir azalmaya işaret eder.

Toksikolojik Güvenlik

Üretici, zemin kaplamasının toksikolojik güvenliğini teyit etmektedir.

  1. Anket Sonucu

Yürüyüş zemini kaplamalısını 1 yıla kadar kullanmış olan 12 çiftliğe ait anketler test sonuçlarını onaylamıştır.

Bu çiftliklerde toplam 2670m^2 yürüyüş zemini kaplaması kurulmuştur. Çiftliklerin %83’ünde kaplamalar ahir sahibi tarafından monte edilmiştir. Ayni kisiler kurulumun basit ve pratik olduğu yönünde görüş beyan etmiştir.

Yürüyüş zemini kaplamasının kurulumu sonrası, ankete katılanların %91’i mazgallı zeminin topraklanmasında herhangi bir fark görmediğini belirtmiştir.

Çiftliklerin %83’ünden fazlasında hayvanların davranışlarında gözle görülür oranda değişiklik (baş konumu, artan östrus hareketlilik) fark edilmiştir. Bu çiftliklerin 4’ünde bazı inekler yürüyüş zemini kaplaması kurulumu sonrası yürüyüş alanlarında yatmaya başlamıştır.

Çiftliklerin %83’ünde mekanik-travmatik tırnak yaralanmalarına dair işaretlerde azalma gözlemlenmiştir.

Tırnaklarda değişim (basılan yüzey, tırnak uzunluğu) örneklerin %100’ünde saptanmıştır.

Kullanıcıların istisnasız tamamı, kendilerine sorulduğunda, yürüyüş zemini kaplaması KURA S için iyi ve çok iyi arasında değişmekte olan değerlendirme notları vermiş ve gerekmesi durumunda yeni alımların söz konusu olacağını dile getirmişlerdir.

Tanım ve Teknik Veri

Garanti : 5 Yıl

Mevcut Boyutlar: Her boyda zemin için özel üretim

Genel Ölçümler ve Ağırlık

Boy                     : max 3.500mm
En                      :  max 1.300mm
Kalınlık                : 24mm
Agirlik(m^2)            : 15,5kg