Ahır aydınlatmaları

Daha iyi ışık, daha iyi yaşam,

Refah ve karlılık için ahır aydınlatmalarının önemi

Bir çiftçi olarak günlük endişeleriniz, hayvanlarınızın refahı ve üretkenliğidir. Hayvanlarınızın sağlığı, öncelikler listenize önemli bir konudur. Ve refah ve optimal karlılık arasında doğru denge için doğru seçimler yapılmalıdır. Ahır aydınlatmaları ise belki de hiç düşünmediğiniz bir özelliktir, ancak barınak aydınlatması, hayvanlar için ekipmanların vazgeçilmez bir bileşenidir. Ne de olsa, iyi ışık olmadan işinizi düzgün yapamazsınız ve sığırlarınızın sağlık durumunu gösteren hayati sinyallere göz yumabilirmisiniz. Ve ışığın sürülerinin süt üretimini etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Daha fazla ışık daha fazla süt

Agrilight, 15 yıldan uzun bir süredir ışığın hayvanların refah ve verimliliği üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar yapıyor. Wageningen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar, gündüzleri en azından 150 lüks olan ışık seviyeleri ile optimal hayvan refahı elde edildiğini göstermektedir.

En az 150 lüks, ardından 8 saatlik bir karanlık (en fazla 5 lüks) olan 16 saatlik bir aydınlatma rejimi sığırların hem refahını hem de üretkenliğini artıracaktır.

 • Süt üretiminde% 15’e kadar artış
 • Gelişmiş doğurganlık
 • Daha iyi östrus tespiti
 • Daha kısa buzağılama aralıkları
 • Daha iyi hastalık tespiti
 • Sürüde daha az yaralanma

Agrilight Ürünleri

Aydınlatmanın sağmal inek üretkenliği üzerine etkisi
 • Tüm Agrilight armatürleri, hayvancılık konutlarında ve tarımsal binalar için özel olarak geliştirilmiştir. Her fikstür optimum şekilde nem, amonyak ve toza dayanıklıdır.
 • Agril-ight optimum ışık seviyelerini gerçekleştirmek için bir dizi çözüm sunar:
 • AGRILED® pro serisi; komple LED aydınlatma AGRILED® pro 32 AGRILED® pro 16
 • AL2007 / AGRILED® kırmızı serisi; konvansiyonel aydınlatma

AGRIBOX pro

AGRIBOX pro, armatürlerin ışık yönetiminin bir DALI sinyali kullanılarak tamamen otomatik olmasını sağlar. Gündüzdeki ışık seviyeleri yeterli olduğunda dijital ışık sensörü armatürleri karartır veya devre dışı bırakır. Bu, ahırda daha iyi bir iklime katkıda bulunur ve enerji maliyetlerinden tasarruf sağlar. AGRIBOX Pro Switch, kurulumunuzu tamamlar. Bu Anahtar, armatürleri servis ve bakım amacıyla enerjisi keser.

AGRIBOX Pro ve switch seçenekleri

AGRIBOX pro ve AGRIBOX pro Switch ile birlikte akıllı bir ışık yönetim sistemi oluşturursunuz,
Karartma işlevselliği de dahil olmak üzere özelliklerden dolayı hayvan refahına ve enerji tasarrufuna katkıda bulunacaktır.

Agrilight, AL2007 ve AGRILED® kırmızı demirbaşların optimal işlevselliğini kontrol etmek için AGRIBOX’u geliştirdi. Önceden programlanmış entegre zaman saatleri grup başına hafif bir program ayarlamak için kullanılabilir. İki ışık sensörü, maksimum ışık düzeylerini bağımsız olarak kontrol edebilir

 • 5 grup
 • 11 ışık programı
 • Işık sensörü ile gerçek zamanlı ışık seviyesi
 • Kullanıcı dostu ara yüz
 • Enerji tasarrufu

AGRILED® pro serisi

Bu LED armatürler en son LED teknolojisi kullanılarak özel olarak geliştirilmiştir ve bu nedenle sübvansiyonlar için uygundur. En yeni LED teknolojisi, enerji faturalarında %60’a kadar tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

AGRIlight Ahır Aydınlatma armatürü

AL2007 / AGRILED® kırmızı serisi
Yüksek Basınçlı Sodyum (HPS) veya Seramik Boşaltılmış Metalhalid (CDM) 250 ve 400 Watt lamba ile mevcuttur. Yüksek Basınçlı Sodyum, sarı ışık yayar, yüksek ışık çıkışı ve dolayısıyla yüksek verimlilik sağlar. Metal Halide, beyaz ışık yayar ve HPS modelinden daha düşük bir ışık çıkışına sahiptir. MH ışığının daha parlak beyazı, HPS lamba ile karşılaştırıldığında renk tanımanın daha iyi olduğu anlamına gelir. Her iki model de entegre bir kırmızı kontrol ışığıyla birlikte mevcuttur; AGRILED® kırmızı.

Ahır aydınlatmaları hayvan refahına katkıları

Kırmızı ışığın etkisi
Bilimsel araştırmalara, göre süt sığırları kırmızı ışığı çok az algılar ve bu nedenle gece dinlenirken rahatsız olmaz. Kırmızı LED lamba sayesinde karanlıkta sığırlarınızı rahatsız etmeden ve hormon dengesini bozmadan gözlemleyebilirsiniz.
Endokrin Hormonal sistem
Gün ışığının uzunluğunu arttırmak için aydınlatmanın kullanılması uyku hormonunun üretimini etkiler: Işık, melatonin üretimini inhibe eder ve karanlık hızlanır: daha uzun süre hafif, uyku hormonu ve sağlıklı, daha aktif inekler anlamına gelir. Bu aydınlatma rejimi etkili bir şekilde uzun ilkbahar günlerini taklit eder: tam olarak ineklerin doğal olarak en aktif zamanıdır.
Sonuç: daha iyi yem tüketimi ve daha yüksek üretim. Uygun olmayan bir ışık seviyesi veya aydınlatma rejimi, Hayvanlarınızın sağlığı, performansı ve refahını doğrudan etkiler. Ahırlarınızdaki performansı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız iyi bir aydınlatma  gereklidir.
Agrilight, hayvan ahırlarınız için bir ışık planı hazırlayabilir. Sonuçta, her ahır ve çiftlik farklıdır. Hayvanlarınız, iş gücünüz ve kendiniz için iyi tasarlanmış bir aydınlatma planın avantajlarını keşfedin.