İneklerde Yatak Yarası

Bası yarası- yatak yarası (Decubitus -Decubitis)

Eklem iltihabı ve yatma sebebi ile oluşan yaralar (decubitus -Decubitis) öncelikle kıl dökülmesi şeklinde görülen (alopecia) genelde diz ve dirsek derisindeki değişimler. Deri üzerinde oluşan baskı ve yük: Kesin bir risk faktörü olarak bu tür hastalıkların oluşması için zemin hazırlar.

İnekler yatarken, zemine temas eden derileri kendi vücudunun tüm ağırlığına maruz kalır. Böylece sert yatak yüzeyi ile kemik dokusu arasında kalan bu bölgede kan dolaşımını ciddi şekilde engellenir. Yatma esnasında hayvan vücut ağırlığını yumuşak yatak üzerinde mümkün olduğunca çok dağıtmak fayda sağlar.

KLINIK BELIRTILER VE TANI

Tüylü hayvanlarda ve hayvanlarda meydana gelir. Aşındırıcı zemin, kirli cilt, sürtünme, cilt, idrarda haşlanma ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan deri altı dolgu kaybı ülserasyonunu hızlandırabilir. Küçük cilt yaraları ve sıyrıklar bile hızla enfekte olabilir ve ülsere olabilir.

Lezyonlar genellikle kemik çıkıntılarının üzerinde bulunur. En sık etkilenen deri üzerinde fetlock, carpus, iç diz, dirsek ve boğucu eklemlerdir. Deri başlangıçta kırmızıdan mora, sonra akar, nekrotik hale gelir ve ülserleşir. Ülserler hızla derinleşme eğilimindedir, enfekte olur ve en uygun koşullarda bile iyileşmesi yavaş olabilir.
Derin dekübital ülseri olan hayvanların prognozu, özellikle eklemler söz konusuysa çok zayıftır. Yüksek bir tedavi standardı için zaman ve kaynaklar mevcut olsa bile, iyileşme çok zaman alabilir.

Kronik yatak yarası

Dekubital Ülser: Dekubital ülserler vücudunun çıkıntılı bölgeleri (acromion, tuber coxae, trochanter major, olecranon gibi) sert zeminli ahırlarda uzun süre aynı pozisyonda yatan hayvanlarda yere temas eden dokuların yaralanması olarak ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca bölgenin idrardan dolayı ıslak kalması, alçı ve bandaj uygulamaları, kas ve kemik anomalileri, paraliz, vasküler hastalıklar, diabetes mellitus ve yetersiz beslenme ülserlere sebep olabilirler.

Bası yaraları, vücutta basınca maruz kalan kemik çıkıntıları üzerindeki yumuşak dokularda oluşur. Eskiden bu yaralar decubitis ülser olarak tanımlanırdı. Decubitis Latince bir kelime olup sırt üstü yatma anlamındadır.

İnek yatak ve döşeğinin deri yaralarına etkisi

  • Seçilen hayvan yatağı yeterince yumuşak değilse.
  • Yatak üzeri nemli ve ıslaksa.
  • Yataklık üzerinde gübre (dışkı) ve akıntı birikiyorsa.
  • Yataklık malzemesi deri dostu ( epidermik değilse)
  • Yataklık gözenekli ve delikli ise.
  • Yataklık üzerinde göçme, deformasyon varsa.
Yataklık üzerinde göçme, deformasyon varsa

Bu tür inek yatakları derhal değiştirilmeli aksi halde hayvan deri yaraları kronikleşerek hayvan kaybına sebep olabilir. Tedavi süreci zahmetli ve maliyetlidir.

Basınç ülseri geliştikten sonra, iyileşme sürecinde beslenme hayati bir rol oynar. Bunun nedeni, vücudun yara iyileşme sürecini desteklemek için proteine, enerjiye (kalori), vitaminlere ve minerallere (C vitamini, demir ve çinko gibi) ve bol miktarda sıvıya ihtiyaç duymasıdır. Tam ve çeşitli bir rasyon diyet sağlayamıyorsanız, yüksek düzeyde vitamin ve mineral takviyesi vermenin hiçbir faydası yoktur: aslında bu zararlı bile olabilir.

İnek yatağı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Referanslar:

İnsanlarda olduğu gibi, güçten düşmüş hayvanlar ve vücut pozisyonlarını değiştiremeyen veya değiştirmeye isteksiz olan ciddi yaralanmalardan veya hastalıklardan iyileşenler dekübit ülseri gelişimine maruz kalır. Dekübit ülserlerine yönelik hazırlayıcı faktörler şunları içerir: (a) hastalık, atrofi veya adipoz doku kaybından kaynaklanan deri ve kemik arasındaki dolgunun azalması; (b) doku elastikiyetinin kaybı; (c) Yetersiz beslenme (hipoproteinemi, anemi, vitamin eksiklikleri); (d) cilt maserasyonu; (e) yumuşak doku kontüzyonu; (0 cilt sürtünmesi; (g) cilt sürtünmesi ve gerilmesi; (h) idrar ve dışkıdan cilt tahrişi; (i) cilt yanıkları ve haşlanma; ve (j) uygun olmayan hemşirelik bakımı [3-61. Greyhound köpeklerin çok köşeli bir yapıları vardır , kısa saç ve ince cilt Bu nedenle, özellikle güçsüzleştiklerinde dekübit ülserlerinin gelişmesine oldukça maruz kalırlar [4, 12, 131. Dermal dekübit ülseri ile sonuçlanabilecek bir diğer durum da dirsek higromasıdır. Ref: 20 Hayvanlarda Dekübit Ülserler Ref : 20 Decubitus Ulcers in Animals
S.F. Swaim, R.R. Hanson Jr., and J.R. Coates
https://www.vetmed.auburn.edu/

As in humans, debilitated animals and those convalescing from severe injuries or illnesses that are unable or unwilling to change body positions are subject to decubitus ulcer development. Predisposing factors to decubitus ulcers include: (a) lessening of padding between skin and bone that results from disease, atrophy, or loss of adipose tissue; (b) loss of tissue elasticity; (c)
malnutrition (hypoproteinemia, anemia, vitamin deficiencies); (d) skin maceration; (e) soft tissue contusion; (0 skin chafing; (g) skin friction and stretching; (h) skin irritation from urine and feces; (i) skin burns and scalds; and (j) improper nursing care [3-61.Greyhound dogs have a very angular conformation, short hair, and thin skin. Thus, they are quite subject to development of decubitus ulcers especially when they become debilitated [4, 12, 131. Another condition that can result in a dermal decubitus ulcer is elbow hygroma. Ref : 20 Decubitus Ulcers in Animals
S.F. Swaim, R.R. Hanson Jr., and J.R. Coates
https://www.vetmed.auburn.edu/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s