İneklerde eklem yaraları

İneklerde eklem yaraları, diz şismeleri ve (Decubitus /Decubitis /Dibiskus ( yatak hastalığı) sebepleri ve önlemleri.

Dekübit ülseri; tek başına basınç ya da sürtünme ile basıncın birlikte sebep olduğu, genellikle kemik çıkıntıları üzerinde ortaya çıkan deri ve / veya deri altı doku hasarıdır. Bir bölgenin uzun süreli veya aralıksız basınca maruz kalması ile oluştuğu için bası yarası olarak adlandırılır. Ancak Bursitis ile karıştırılabilir. BURSİTİS

Hazırlayıcı faktörler

Kötü inek konforu ve ahır koşulları. Dogru olmayan durak ve ölçüleri. yataklık yumuşaklığı ve elastikiyeti azlığı sebebi ile yetersiz kan dolaşımı.

Dezenfeksiyon ve kuruma maddeleri kullanımı: (örneğin kireç tozu ve formaldehit bazlı bileşikler), saç dökülmesi ve şişkinlik oranlarıyla ilişkilidir. Bu ürünlerin tahriş edici doğası nedeniyle, nem olduğunda kimyasal yanıklara neden olabilir.

Genel olarak organik sürülerde geleneksel sistemlere göre daha düşük oranda görülür. Organik sürüler daha uzun otlatma yapmaya meyillidir, daha fazla alana ve daha fazla gevşek saman muhafazasına sahiptir. Daha büyük ve verimli ineklerde bu lezyon daha fazla görülmektedir.

Eklem iltihabı ve yatma sebebi ile oluşan yaralar (decubitus -Decubitis) öncelikle kıl dökülmesi şeklinde görülen (alopecia) genelde diz ve dirsek derisindeki değişimler. Deri üzerinde oluşan baskı ve yük: Kesin bir risk faktörü olarak bu tür hastalıkların oluşması için zemin hazırlar.

İnekler yatarken, zemine temas eden derileri kendi vücudunun tüm ağırlığına maruz kalır. Böylece sert yatak yüzeyi ile kemik dokusu arasında kalan bu bölgede kan dolaşımını ciddi şekilde engellenir. Bu nedenle bu bölgede kan dolaşımı azalır ve hassas hale gelir. Zemin yatak veya yataklık malzemesi sert ve nemli ilse bu bölgede sürtünme ve nem ile kıl dökülmesi ve deri tahrişi başlar.

32 çiftlikten elde edilen veriler

Bu lezyonların görüldüğu entansiv işetmelerden 32 (çiftlikten) her birinin ziyareti sırasında çiftlik düzeyinde bilinen tüm faktörlerle ilgili veriler toplandı. Bazı fiziksel veriler (barınma ve durak tasarımı, durak varlığı ve sayısı, durak yatağı ve zeminin türü, bordürün varlığı veya yokluğu ve akciğer havalandırma alanı ve beslenme alanının yeterliliği, Yemlik, kafa kilidi, ense çubuğu yüksekliği, yürüme yolundan çıkarılma sıklığı) gözlem ve ölçümler yoluyla veriler toplanmıştır. Geri kalan beslenme ile ilgili olarak (konsantre besleme sıklığı, mineral takviyesi, yem tipi ve rasyonları tespit edilmiştir) Link

Ayaklarında, eklem bölgelerinde ve derilerinde lezyon olan hayvanlardan örnekleme modeli ile 3- 5 gr kadar boyun ve enseye kalın bölglerden makas ile kıl örnekleri alındı (hayvanların mineral analiizi için bunlar IGARI SYNLAB analiz merkezine gönderildi.

Saç ( KIL) mineral analizi

Hayvanların Saç Mineral Analizi: köpekler, atlar, sığırlar ve kediler için kullanılabilir. 40 element, 16 besin, 9 gerekli olmayan element ve 15 toksik element test yapılmakta ve bu bilimsel bir testtir (radyonik değil).

Saç mineral analizi ile test edilen besinlerin içeriğinde hayvanlar için gerekli olan: – Bor, Kalsiyum, Kobalt, Bakır, Krom, Fosfor, İyot, Demir, Magnezyum, Manganez, Molibden, Potasyum, Selenyum, Sodyum, Sülfür, Çinko yeterliliği ile Zehirli elementler test edilmiştir – Antimon, Alüminyum, Arsenik, Baryum, Berilyum, Kadmiyum, Kurşun, Nikel, Civa, Platin, Gümüş, Stronsiyum, Talyum, Tungsten, Uranyum

Saç mineral analizi testi hayvan vucudundaki mineral seviyelerini test etmek için en etkili, invazif olmayan bir yöntemdir. Mineraller ise birçok organ ve bezin doğru çalışması için önemlidir.

Birçok insan ve hayvan, düşük kaliteli gıdalardan, vb. sebeplerden besinsel yetersizliklere veya dengesizliklere sahiptir. Günümüzde gıdalarımız, suni gübrelerin ve kimyasalların yoğun kullanımı nedeniyle yeteri kadar mineral bakımından zengin değildir. Sizin ve hayvanlarınızın optimum sağlık için doğru mineral dengesine sahip olduğundan emin olun.

Test edilmeyen temel elementler – Bizmut, Germanyum, Altın, Lityum, Rubidyum, Silikon, Titanyum, Kalay, Vanadyum. Ağır metallerden kaynaklanan toksinler birçok sağlık sorununa neden olabilir, bu nedenle hayvanlarınızın bunlara maruz kalmış olup olmadığını bilmek yardımcı olabilir.

Saç- kıl analiz için link Greenpet

Sonucun kısa bir özeti (Bayan Gnadl tarafından yapılan test sonuçlarının tercümesinin çevirisi)

Kıl test sonuçları

 • Artan miktarda potasyum (Kalium) ile kombinasyon halinde önemli miktarda mineral eksikliği vardır.
 • Alüminyum değer yeterlidir.
 • Saçlarda bulunabilecek kalsiyum eksikliği ve magnezyum, manganez, selenyum ve çinko eksikliği ile birlikte, yemde en az ya da çok az mineral bulunması varsayımına yol açmaktadır. Bu gibi düşük sonuçlar parazit varlığından (mide / bağırsaktaki solucanlar) veya mevsimsel olarak değişen mineral kaynaklarından da gelebilir.
 • Yemdeki tuz (NaCl) içerikleri kontrol edilmelidir. Hayvanların, mineralleri değil sadece tuz aldıkları gibi görünüyor. Böyle bir durum tırnaklarda, toynaklarda ve ciltle ilgili sorunlara neden olabilir.
 • İnekler, günde ve günde 50 gr dan fazla tuz almamalıdır!
 • Potasyum seviyesi artarsa. Bu organik madde ve ham liflerin emilimini azaltır. Çok fazla potasyum, magnezyum emilimini azaltır, bu da artan doğumsal pareziye ve azalan doğurganlığa neden olur. Çok fazla potasyum genellikle dışkının tarlalarda gübre olarak kullanılmasından kaynaklanır.
 • Magnezyum eksikliği, yem alımının azalmasıyla sonuçlanır ve bunun, kasların ve fertilitenin gelişmesi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Saman çok miktarda magnezyum içerir.
 • Manganez eksikliği, daha fazla erkek buzağılarda görülür, aynı zamanda, örn. dilin garip kullanımı (bunun için tam kelime bulamıyorum). Manganez, doğurganlık için çok önemlidir.
 • Molyenium ürik asit metabolizması ve fertilitesi için önemlidir ve mineral yem karışımına dahil edilmelidir.
 • Selenyum, back ve eklem sağlığı için, aynı zamanda genel olarak doğurganlık ve bağışıklık sistemi için önemlidir.
 • Çinko eksikliği doğurganlık, tırnak ve toynak ve eklemler ile ilgili sorunlara neden olabilir. Çinko da inek derisi için çok önemlidir. Çinko eksikliği meme sorunlarının giderilmesine de neden olabilir, çünkü meme başlarının kapatılması önemlidir. Yeterli çinko yoksa ineklerin yattığında memeden süt akışının artmış olduğunu görebilirsiniz.
 • Kist için artmış bir iyot seviyesi sebep olabilir. Aynı zamanda huzursuz hayvanlarla sonuçlanır.

Özet: İneklerin minerallerle beslenmesinde önemli eksiklikler görülüyor! Yemdeki mineral miktarı çok düşük gibi görünüyor. Yemlerde mineral temini ve eser elementlerin (biyoelementler) seviyesi artırılmalıdır. Tuz iyotsuz olmalı. Poison ve potasyumun azaltılması için doğal zeolit ​​(kil içermeyen mineraller) veya klinoptilolit öneri 40 g / inek ve gün beslenmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, biyolit (biyolit) veya diyabaz (toprak oluşturan kaya) kullanılmamalıdır.

Ek öneriler:

 • Doğal zeolit ​​ile karıştırılmış sap (kesilmiş saman) yataklıklar üzerinde serpilmelidir, Doğal zeolit ​​cildi korur ve amonyak ve azotu bağlar.
 • Genellikle eklemlerde (yaralarda açık yaralar) çok sayıda lezyonda ortaya çıkan, aynı zamanda doğurganlık oranındaki problemlerde ortaya çıkan bir klamidyal enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yem Mineral  içeriği

 • minimum% 15 kalsiyum
 • 3000 mg manganez
 • % 6 magnezyum (iyot içermez)
 • % 7 sodyum
 • NaCL daha az sonra% 20 (natriumhydrogencarbonat temel olarak mineral yemlere dahil edilmemelidir!)
 • çinko min. 9000mg
 • molybdenium 50 mg
 • selenyum 40-50 mg

Hayvanlarınızın mineral dengesi, mineral oranları vb. Hakkında tam bir rapor alacaksınız ve gerekirse dengesizliklerin veya eksikliklerin üstesinden nasıl gelineceği ile ilgili öneriler alacaksınız.

Yapılan bu tespit ve düzeltmerden sonra hayvanların durumunda ilk 6 ayda ciddi gelişmeler saptanmıştır.

Kıl test sonuçları

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s