Ahır fanları

Doğru fan seçimi 

Düşük kaliteli sirkülasyon fanları kullanan doğal bir havalandırma sistemi, yüksek verimli fanlar kullanan mekanik bir havalandırma sistemi olarak çalışmak için aynı maliyete mal olabilir. Fan seçimi, tüm havalandırma sistemleri içinde işletme maliyetleri üzerinde en yüksek etkiye sahiptir.

Fan performansında ne kadar değişkenlik olduğunu ve etkili bir fan seçmenin göreceli önemini gördüğümüze şaşırdık. Yüksek verimli fanlar daha pahalı olma eğilimindedir, ancak yatırım zaman içinde düşük işletme maliyetleriyle kolayca geri ödenir. Bir havalandırma sisteminin 10 yıl boyunca kurulmasının ve işletilmesinin toplam maliyeti, ortalama olarak, toplam maliyetin yüzde 24’ü sermaye yatırımı ve kalanı işletme maliyetidir. Bazı yüksek verimli taraftarlar, araştırmanın parçası olmayan programlardan yapılan iadelere de hak kazanıyor ve sermaye maliyetini daha da düşürüyor.

Fan kapasitesi

Havalandırma sistemleri için fan seçerken, vat başına CFM (dakikada fit küp) olarak listelenen fanın havalandırma verimliliği derecesini (VER) kontrol etmek önemlidir. Test edilmemiş fanlar, bir üreticinin reklamından% 50 daha az derecelendirmeye sahip olabilir, bu nedenle bağımsız olarak test edilmiş fanları bulmak önemlidir.

ABD’de bulunan en yaygın iki test tesisi, Illinois Üniversitesi’ndeki Hava Hareketi ve Kontrol Birliği (AMCA) ve Biyo-Çevre ve Yapısal Sistemler (BESS) Laboratuvarıdır. ayrıca AMCA sertifikalı ürün derecelendirme yetkisine sahiptir. Burada test edilen bu ürünler, hangi özel değerin derecelendirildiğini ve sertifikalandırıldığını belirten bir AMCA etiketine sahip olacaktır.

Hangi fanın monte edildiğinden bağımsız olarak, tarımsal fanlar nemli ve kirli ortamlara maruz kalır. Yeterli bakımı yapılamayan fanlar verimliliklerinin yüzde 30 ila 50’sini kaybedebilir ve deneyimlerimiz taraftarların pek çok çiftlikte iyi bakılmadığını gösteriyor. Bu analizin bir sınırlaması, tüm fanların tek hızlı fanlar olmasıdır. Artık çoğu havalandırma şirketi, sıcaklık algılayan teknolojiler tarafından otomatik olarak kontrol edilen Değişken Hızlı Tahrik (VFD) fanı sunuyor.

Değişken hızlı fanlar ve kontrol sistemi

Değişken Frekanslı Sürücü (VFD inverterler)
Bu donanım, motor giriş gücünün frekansını değiştirmek için (ki böylelikle motor hızının kontrolü sağlanır) güç elektro­niğinden yararlanır.

VFD fanlarını kullanan çapraz havalandırmalı bir ahır için yaptığımız önceki çalışmalardan birinde, yaz ve kış arasındaki geçişi hassas bir şekilde ayarlamak, teorik olarak işletme maliyetlerini her yıl için $ 6 azaltabilir. Bu, havalandırma işletme maliyetlerinin yüzde 10 ila 25’i olacaktır.

Fan planlaması

Bir havalandırma ve soğutma sistemi, yıl boyunca ineğin ve temiz havanın kapladığı dinlenme alanında önerilen hava hızını sağlarsa, her zaman sağlam bir yatırım olacaktır. Yeni bir tesis için farklı havalandırma sistemleri tipleri arasında karar verirken, sistemin doğru fan seçimi yapılması şartıyla günlük yönetim, fan bakımı ve fanların sayısı, ahır yönelimi, durak başına ayak izi, inek akışı, gübre kullanımı veya kişisel tercih gibi diğer faktörler göz önüne alınmalıdır. Tecrübelerimize ve bu maliyet tahminlerinden elde edilen sonuçlara dayanarak, her bir sistem için en verimli fanı kullanmanın ve uygun bir bakım protokolünü izlemenin, havalandırma ile ilgili diğer enerji tasarrufu metodolojilerini geçtiğine inanıyoruz.

Fan tipi seçimi

Kullanım amacına göre yatay veya dikey veya melez modeller farklı amaç ve maksatlar için kullanılmakta doğal olarak beklenen etki ve kullanım alanları da farklıdır.

Aksiyal fanlar ( yatay üfleye fanlar) Kare veya Çember fanlar. Yükselen sıcak havayı ileriye iterek tahliye edilmesini sağlar. Yatay fanların etki alanları ve kullanımı:

Vertical fanlar ( dikine üfleyen) tavan veya helikopter fanları Dikey Helikopter fanlar doğrudan havayı hayvanların ve zemin üzerine üfleyerek birim alan başına m3 hava miktarını artırır. Bu sayede serinlik hissi verirken ortamda bulunan nemin toplanmasını sağlar. Helikopter fanların etki alanları ve kullanımı:

Melez ve hareketli fanlar hem dikine hem enine hem de istenilen açıda ihtiyaca göre pozisyonlandırılan ve kullanılabilen fanlar

Fan Motorlar tip ve çeşitleri

Sabit daimi MIKNATISLI motor

Fırçalı motorların iki bölümden oluşur. Bu iki bölümden birisi statordur. Stator bölümü sabit mıknatıstan yapılmış olanlarına sabit mıknatıslı motor denir. IE4 ve daha yüksek verimlilik sınıfındaki ihtiyacı karşılamak için geliştirilmiş yeni bir endüstriyel motor ürün gamıdır

Senkron motor nedir?

Senkron devirle dönen motorlara senkron motorlar adı verilir. Senkron motorlar, içinde dönen manyetik alan hızında yani senkron hızda dönerler.Bir elektrik motorunun dönmesi için döner manyetik alan oluşması gerekir. Makine içinde oluşan döner manyetik alan senkron devirde döner. Senkron devir, 3 faz alternatif manyetik döner alanın devir sayısıdır. Asenkron motorlarda rotor, döner alan devrinden bir miktar (kayma oranı kadar) yavaş döner.

Asenkron motorlar

Asenkron motorlarda hava aralığında oluşan döner alanın frekansı ile rotorun dönme frekansı aynı değildir. Bu motorlar bu sebep ile asenkron olarak adlandırılmaktadır. Hava aralığındaki döner alanın frekansı, motorun besleme frekansı ve kutup sayısına bağlı olup motorun yükü ile değişmez iken rotorun dönme frekansı yüke bağlı olarak değişmektedir. Motorun çalışma bölgesinde yük arttıkça motor devir sayısı düşer, yük azaldıkça devir sayısı artar. Motorun devir sayısı boşta çalışmada en yüksek seviyededir. Asenkron motorun motor çalışma bölgesinde motorun devir sayısı, döner alanın devir sayısını aşamaz.

Sabit mıkantıslı motor nedir?

Rotor ve Strator elektirik motorlarını iki ana bölümü olup sabit olan ve endüklemenin olduğu STRATOR ve içinde dönen parça ise ROTOR olarak adlandırılır. Stator bölümü sabit mıknatıstan yapılmış olanlarına ise sabit mıknatıslı motor denir.

Sabit daimi MIKNATISLI SENKRON motor

Bir elektrik makinesi olarak frekans ve kutup sayısıyla orantılı bir şekilde hareket ederek sabit bir hızda dönen alternatif akım makinelerine senkron makine denir. Eğer senkron makineye elektrik enerjisi verilip mekanik enerjisi elde edilirse senkron motor olarak çalışır. Senkron motorlar yükü değiştiği halde devir sayısı sabit kalan motorlardır. Yani manyetik döner alanın hızı ne ise rotor mili de o hızla döner.

Sabit hızın gerekli olduğu tüm endüstriyel uygulamalarda, Elektrik sistemlerinde kompansatör olarak güç katsayının düzeltilmesinde, Yüksek kararlılık gerektiren konumlama makineleri bulunduran düşük güç uygulamalarında kullanılır.

Fırçasız SENKRON motorlar

Fırça ve kollektör bulunmaz. Brushless ( fırçasız) motorlarda fırça ve kollektör bulunmaz bu yüzden bu motorlara fırçasız motor denir. Güç gerektiren yerlerde kullanılırlar. Fırçasız motorların, fırçalı motorlardan farkı; yüksek hıza sahip olmaları, torkları fazladır. Elektriksel gürültü meydana getirmez, sesiz çalışır, uzun ömürlüdür ve bakımları kolaydır. Bunun yanında fırçasız motorlar tamamen kontrol gerektirir.

Brushless fırçasız motorların genel fırçalı motorlara göre birçok avantajı ve dezavantajı vardır.
Fırçasız motorların avantajları:
 • Yüksek verim
 • Doğrusal moment-hız ilişkisi
 • Yüksek moment-hacim oranı (Az bakır gerektirir.)
 • Fırçaların ve kolektörün olmayışı (daha az bakım, tehlikeli ortamlarda kullanılabilir)
 • Sessiz çalışma
 • Elektriksel gürültü meydana getirmez
 • Daha çok tork sağlar
 • Uzun ömürlüdür.
Fırçasız motorların dezavantajları
 • Harici güç elektroniği gerektirir.
 • Uygun çalışma için rotor konum bilgisi gerektirir.

Brushless gear motor https://www.youtube.com/watch?v=J2sUSJEwdSk

İnverter / redüktör

Elektrik motorlarına binen yük nedeniyle hız ve güç kaybını telafi eden sistemler mekanik olarak dişli yardımı ile yapılıyorsa redüktör. Elektrik ve elektronik olarak kontrol ediliyorsa inverter yardımı ile yapılır.

Redüktörlü Motor Nedir?

Elektirikli veya diğer motorlar bazen kendilerinden beklenen gücü veremeyebilirler. Bu elektrik motorlarına redüktör bağlanarak torkları arttırılabilir. Böylece redüktör yardımı ile yüksek torklu motorlar elde etmiş oluruz.  Redüktör, motorlarda devir-güç ayarını değiştirmeye yarayan bir dişli sistemidir. Motorlara redüktör bağlanarak devir düşürülerek tork yükseltilebilir. Böylece motorun hızını yada gücünü kullanacağımız projeye yada makineye göre ayarlama fırsatı sağlar. Bir nevi vites.

Redüktör

Gövde içine yerleştirilmiş dişli çarklar, miller, yataklar v.b. gibi parçalardan oluşan sistemlerdir. Akademik olarak tanımı: Elektrik motorlarının yüksek dönüş hızlarını makineler için gerekli olan dönüş hızlarına düşürmek için tasarlanan kapalı dişli düzenekleridir.

Redüktör sabit devirli elektrik motorlarından değişken devirli bir dönme hareketi elde etmek için motorun çıkış şaftına bağlanır.Yapı olarak dişli çarklar, dişli yataklar ve millerden oluşan redüktörler alüminyum, demir, çelik gibi malzemelerden üretilmektedir. Dişlileri sürekli yağlı olmalıdır.

Dişli çark sisteminin kullanım amacı:
 • Miller arasında devinim ve güç iletmek
 • Farklı dönme yönleri elde etmek
 • Küçük hacimde büyük bir çevrim oranı oluşturmak
 • Dönen iki eleman arasında devinim bakımından bağımsızlık sağlamak
AC inverter motor sürücülerinin özellikleri ve avantajları  Hızlanma ve Yavaşlama rampası

İnverter, motor ve yük için birden fazla bağımsız hızlanma ve yavaşlama oranını kontrol edebilir. Bu özellikler sayesinde inverterin hız kontrol yaparken çıkışı ne sürede artıracağı ve azaltacağının kontrolünü kullanıcıya verir. Bu fonksiyon özellikle yumuşak kalkış ve duruş gerektiren yerlerde vazgeçilmezdir. Bu fonksiyonla makinenizin mekanik aksamında korumuş olursunuz. İnverterler motorun ve yükünü hızlanma veya yavaşlama sürelerince kontrol edebilir. Bu özelliği, inverterin hız kontrol modunda iken çıkışın artması veya azalması için geçecek süreyi kontrol eder.

4 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s