Soğuk Hava’da SIĞIRLAR üşürmü

Soğuk Hava’da SIĞIRLAR (inekler ve Buzağılar) Üşür Mü?

İnekler üşür mü? Buzağılar üşür mü? Hayvanlar üşüdükleri için mi hasta olur? Ahır sıcaklığı Kaç derece olmalı? gibi bazı endişe ve sorular olabiliyor.

Hayvanlar ve sığırlarımız doğal hayatlarında 10.000’lerce yıl insanlar olmadan hayatlarını sürdürmüş ve mevsim koşullarına uyum sağlayacak şekilde yaratılmışlardır.

omokyon. ineker. 2

Hayvanların soğuk ile savaşmak için daha fazla vücut ısısı sağlayabilmesi gerekir. Normal metabolik süreçler vücut sıcaklığını korumak için yeterli ısı sağlar. Bunun için hayvanın vücut Metabolik hızı artar ve kalın bir tüy ve deri altı yağ dokusunu artar. Kış şartlarında hayvanın artan enerji ihtiyacından dolayı enerji veren beslenme materyallerine ihtiyacı vardır. Ancak hayvanların artan enerji ihtiyacını karşılayamaz isek hayvan bünyesi zayıf düşer ve hastalıklara hazır hale gelir.

Kış şartlarına uygun ve dengeli besleme yapılmazsa inek sağlığı olumsuz yönde etkilenir, uygun bir beslenme yapılırsa inekler soğuktan etkilenmezler.

Dünyanın en soğuk İklimine sahip Rusya Oymyakon kasabasıdır. Sıcaklık -40 dereceler normal kabul edilir. Burada dahi hayvanlar dışarıda bakılır.

omokyon

Hayvanlar soğuktan etkilenmez ancak ıslak deri ve tüy, dengeli beslenmenin olmaması; soğuk şiddetini ve metabolizmayı olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple soğuk hava’dan ziyade hayvanları rüzgardan korumamız gereklidir.

Rüzgar, hayvanlarda soğuk stresini artırarak etkili vücut sıcaklığını düşürür. Metabolizma yavaşlarsa soğuktan etkilenen ineklerde Hypotermi (düşük vücut sıcaklığı) ortaya çıkar ve ölüm ile sonuçlanır.
Hatta hayvanlara eziyet etmek ve ölmelerini istiyorsanız ! hayvanların nemli vücutlarını rüzgara maruz bırakmak yeterlidir.(

omokyon. ineker

Hayvanlar düşük sıcaklıklarda bir dizi faktörden etkilenirler.

Bu faktörlerin başında Hijyenik Olmayan Ahır şartları gelir.

Ahır temizliği, kuruluğu ve gezinti alanlarını temizliği önemlidir.Bu, maliyetleri düşürmeye ve üretim verimliliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

 • Ahır içerisinde temiz ve kuru altlık olmaması nedeni ile ıslanan memeler, ıslanan deri ve tüyler soğuktan etkilenmeyi artırır.
 • Yataklık’ların kuru olması, sığırların soğuk stresine dayanma becerisine doğrudan ve olumlu bir etkisi vardır.
Ek Beslenme sağlayın. Daha fazla enerjice zengin gıdalar ile besleyin.
 • Nemli yemler ile besleniyorsa, yemlerin donmadıklarından emin olun.
 • Mısır silajı dışarıda olduğu için donma riskinden dolayı homojen karışım sağlanıp donmuş partikül olmaması önemlidir.
Su sağlayın. İneklerin her zaman bol miktarda temiz suya sahip olduğundan emin olun.
 • Suyun sınırlandırılması, yem alımını sınırlandıracak ve ineklerin enerji gereksinimlerini karşılayabilmelerini zorlaştıracaktır.
 • Aşırı soğuk su, su alımını ciddi şekilde sınırlar.
Havayı kontrol edemeyiz, ancak rüzgarın inek üzerindeki etkilerini azaltmak için mümkün olan her şeyi yapabiliriz.
 • Soğuk havalarda hayvanlarımız üşümesin diye kapı ve bacaları kapatmak, hatta ahır içerisi sıcak olsun diye soba dahi yakmak sadece vicdanen rahatlamamızı sağlar gibi görünmekle beraber faydadan ziyade zarar verir.
 • Hayvanları Ahırlarımızın her yerini kapatmak tamamen yanlıştır. Ahır içerisinde idrar kokusu (amonyak) İneklerimizde ciddi solunum yolu problemlerine yol açar.

Bir diğer Sorun İse Buzağıların soğuk havalarda üşüyüp üşümeyeceğidir.

 • Buzağılar doğar doğmaz dışarıda bakılmaya devam edilirse, bol altlık ve kaliteli süt veya kaliteli mama ile beslenirse buzağılar soğuktan etkilenmezler.
 • Buzağılar doğar doğmaz dışarıdan ahır içerisine alınır ve buradan dışarı çıkarılırsa buzağı çabuk üşüyecek tir.
 • Bol altlık kullanılması altlarının sürekli değiştirilip kuru kalması cereyana maruz kalmaması gerekir.
 • Önlerinde sürekli temiz su bulundurulması önemlidir.
 • Donmuş su her zaman ciddi sıkıntılara yol açar unutmayın!
 • Buzağı besleme aralıklarını azaltıp fazla öğünde beslenmeleri ve ilave enerji veren takviyeler buzağı gelişimini artıracağı gibi buzağıların soğuk ile mücadelesine katkı sağlayacaktır.
 • Ağır kış koşullarında buzağı kulübe içerisine daha fazla kuru sap dökmek ciddi faydalar sağlayacaktır.
 • Gece beslenmesi ilave olarak yapılmalı süt veya mama buzağıların dayanıklılığını artıracağı gibi soğuk ile mücadelede önemlidir.
 • Kış ayını güçlü çıkaran buzağılar hastalıklara karşı daha dirençli hale gelirler ve daha iyi gelişirler.
 • Soğuk havalarda buzağıların bakımı iyi yapılırsa sorun yaşamazlar.
 • Buzağı kulübelerinde altlık olarak bol ince kıyım sap ve talaş kullanılabilir. Kıyım sap su emilimini artıracağı için ıslaklığı minimum seviyeye çekecektir.
 • Buzağılar Ahır İçerisinde bakılıyorsa eğer gübre ve idrar kokuları buzağı akciğer problemlerine yol açacağı için havalandırma gerekli bu yüzden havalandırma önemini asla unutmayın.

İŞİN ÖZÜ:

HAYVANLARA KURU ahır ortamı, YETERLİ ve TEMİZ su hava yem sağlayarak Soğuk ve etkilerinden korumakla kalmayacağız hayvanların daha sağlıklı ve verimli olmalarını sağlamış olacağız. Soğuk havalarda buzağıların bakımı iyi yapılırsa sorun yaşamazlar.

Refranslar

Dairy cows generate a lot of heat. A cow milking 120 lbs (54 kg) of milk per day generates about 6,300 BTU (British Thermal Units) per hour – twice as much heat as a cow producing only 40 lbs (18 kg) of milk per day (3,300 BTU/h), and 19 times the 330 BTU/h a human produces at rest.

While cows are quite cold tolerant, they are heat stressed at a temperature that most humans find comfortable; their thermoneutral zone is in the range of 40 to 70 oF (4 to 21 oC). Therefore, when designing a comfortable thermal environment for dairy cattle, it needs to function independent of human intervention. “The Dairyland Initiative School of Veterinary Medicine

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Isimsiz dedi ki:

  “Eziyet etmek ve ölmelerini istiyosaniz “diye bi bilgi mi olur nasıl bi saçma sayfa burası böyle. Allah akıl versin…

  Beğen

 2. İnek yatağı dedi ki:

  Allah sana da akıl ve fikir versin

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s