Buzağı kafesleri

Buzağı kafesleri ve kullanımı:

Buzağı ölümleri kabusunuz olmasın! Buzağılar 0-8 hafta arası dönemde özenle korunmalı: barınaklarının zemini : kuru, temiz, yumuşak, etrafı rüzgardan korunaklı, insan, hayvan temasının ve etkilerden uzak tutulması gerekir. Ekonomik ve en sıhhi çözümler için yükseltilmiş kulübe, yükseltilmiş buzağı kafesleri veya yükseltilmiş zeminli buzağı tarlası kullanılması önerilmektedir.

1-Yükseltilmiş buzağı kafesleri:

buzagi-kulubesi-cabomat-cozumleri-3

  • Genelde ayaklar ile yerden en az 20 cm yükseltilmiş ızgara tel veya / sac ile yapılmış ucuz, sade ve kolay alt zemin. bu zemin sayesinde buzağıdan oluşan her tür idrar ve akıntı doğrudan aşağıya akar ve hayvanın yattığı zemin kuru kalır.
  • Tel veya sacdan olan bu zemin üzerine özel CaBoMat KRAIBURG kauçuk yataklık monte edilerek kaygan olmayan bu zeminde hayvan için gerekli yumuşaklık da sağlanmış olur.img_2479
  • Kafesin Yan tarafları gerektiğinde plastik veya Pvc veya başkaca materyaller ile hayvan aralarına konarak buzağılar diğer hayvanlar ile temastan tecrit edilirler.
  • Günlük temizlik sırasında hayvana müdahale edilmeden ızgara zemin altına giden dışkı ve diğer akıntılar el sıyırıcı ve/ veya diğer yöntemler ile temizlenir.
  • 6-8 hafta sonunda hayvanlar kafesten alındıktan sonra kafes ve altı tazyikli su, deterjan ve dezenfektan ile yıkanarak yeni gelecek buzağı için hazırlanır.

2-Yükseltilmiş zeminli buzağı tarlası :

  • aksa-buzagi-tarlasi2Buzağı tarlası ( ahırı) alt zemininde kanalı olan ve bu kanalda sıyırıcı çalışan ızgara zeminli buzağı alanları ( tarlaları) olup kulübler bu zeminler üzerine yerleştirilerek hayvan ve barınak temizliği hayvan teması olmadan yapılır.

atropatena-buzagi-tarlasi-6

  • Bu zeminler plastik MIK veya Metal ızgara veya ızgara beton ile yapılır. bu sayede tarlada oluşan her tür dışkı ve bu zemin sayesinde buzağıdan oluşan her tür idrar ve akıntı doğrudan aşağıya akar ve hayvanın yattığı zemin kuru kalır.
  • Tel veya sacdan olan bu zemin üzerine özel LOSPA KRAIBURG kauçuk yataklık monte edilerek kaygan olmayan bu zeminde hayvan için gerekli yumuşaklık da sağlanmış olur.
  • Alt tarafda bulunan kanal proje durumuna göre 1- otomatik sıyırcı ile 2- Sifon (Flushing) yöntemi ile yıkanarak 3- Traktör yardımı ile günlük temizlik yapılırken hayvanlar ile temas sağlanmaz.