At ahır ve barınak zeminleri

on

Picture by Vicky Matthers iconphotomedia Billy Twomey pictured at his stables with Easibed..Thursday 11th October 2012BELMONDO at yatağı ve altlığı ile atlar daha iyi hissediyor, Kraiburg ile At’lar daha rahat ve sağlıklı.

Atlar doğal koşullarda her gün yedikleriyle meşgul olarak.. Ve çoğunlukla yavaş adımlarla 12 ile 14 km arasında yürür. Cinsi fark etmeksizin, tüm atların egzersize ihtiyacı vardır. Atlar özellikle ayakta durmayı sevmez ama durmaları gerekiyorsa üzerinde duracakları rahat bir zemin arayacaklardır. KRAIBURG’ un geliştirdiği kauçuk altlıklar ve at yatağı hayvanın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılar.

7img_9713

Tam olarak atların sağlığı için gerekli olan yumuşaklık ve elastikiyete sahip 18 ve 24 mm kalınlığında (hassas mikro) Nano-teknoloji ile üretilen hijyenik KRAIBURG kauçuk at yatağı at’ın toynak, tendon ve eklemlerini korur ve bunun yanında soğuk ve su geçirmez dir, ayrıca temizlemesi de çok kolay- sadece bir ucundan kaldırıp hortumla yıkamanız yeterli.

KRAIBURG’ un at ahırları için ürettiği kauçuk at yatağı döşemesi atların ayakta durmasını zevkli hale getiriyor ve sahiplerine zaman ve para tasarrufu sağlıyor.

KRAIBURG box içinde kauçuk at yatakları üzerine yataklık sermelerini önerir, çünkü yataklık suyu sıvıyı tutar. Serptiği yataklık miktarını ve masrafları azaltırken hayvan dostu ahır yönetimi sağlamaya yardımcı olur. Öncelikle kullanılacak yataklık miktarında %50 ila %70 azaltılmasını sağlar. Böylece hayvan dışkısı ve ahır temizleme dahil tüm masraflar yüzde elliye kadar düşürülebilir. Böylece çalışma saatleri azalır ve at ve at sürüşü için daha çok zaman kalır.
Atlar kuru toynaklar la ayakta dururlar.

Bizden bir ipucu: “at tuvaleti” kurarak daha da büyük tasarruf yapmak mümkün. Bu da box içinde sadece küçük bir kısmına yataklık serpilirken, büyük kısmına serpilmeyeceği anlamına gelir. Atlar idrarlarının nereye sıçradığını çok çabuk fark ederler. Atlar kendi idrarlarının sıçramasından korunur ve yataklık alanını tuvalet olarak kullanmayı alışkanlık edinirler böylece kuru toynaklar la ayakta dururlar ve de atlar için doğal olmayan ayakta durma eylemi, atlar için daha keyifli hale gelir. Bu da; ahırın temiz ve kuru kalmasını sağlar. Bu da; yüksek oranda hijyenle birlikte minimum koku oluşumunu getirir. 

Zaman ve para tasarrufu sağlamanın yanında yataklık ve gübre yığını için daha az yer gerekir. Daha az yatak da daha az toz demektir, böylece ahırda daha sağlıklı bir iklim yaratmaya katkıda bulunur. Atların soluduğu havadaki tozu da azaltarak temelde daha iyi bir ahır iklimi yaratmaya yarar. Özellikle atlar box’da tutuluyorsa, avantaj sağlar; çünkü hareket eksikliğinin yanında, soluyacak temiz havanın kısıtlılığı ( özellikle kalitesiyle ilgili kısıtlılık) önemli bir dezavantaj oluşturur.

Kauçuk at yatağını döşemek  çok kolay 
At ahırları için üretilmiş zemin döşemeleri 100 x 100 Cm ebatlı 18 mm ve 24 mm kalınlıkta yumuşak KRAIBURG altlıklar yaklaşık 23-25 kg ağırlığıyla çok kullanışlıdır. Kauçuk puzzle parçalar bir ya da iki kişiyle zemine yerleştirilir ve gevşekçe birleştirilir Puzzle kilit birleşme noktalarında öyle sıkı birbirine geçer ki neredeyse pürüzsüz bir zemin oluşturur ve döşemesi çok kolaydır. Sonuç olarak döşemeler birbirine bağlanınca çok sağlam durur, Yani, KRAIBURG altlıkları yere vidalamanızı önermiyoruz; bu sadece ilerde temizliği engeller, hem de ahır detaylı temizlikten geçerken kaldırması kolaydır.

Kullanım alanına göre uzunluğu ayarlamak için KRAIBURG kauçuk döşemeyi keskin bir bıçak kullanılarak istenen ebatta kesebilirsiniz. Kesmek için maket bıçağı veya kıl testere, keskin bir bıçakla kesilebilir. Bunu yapmak için, sadece bıçağı hafifçe ıslatın ve gergince tuttuğunuz zemini kesin.

KRAIBURG kauçuk döşemesi boxlar, padoklar ve geniş alanlarda kullanılabilir ancak döşeneceği zemin düz, temiz ve pürüzsüz ve suyun akmasına izin verecek  % 2 civarında bir eğim olmalıdır, beton zemin, asfalt, parke (beton temel, beton kütük, kaldırım taşı, asfalt) vb. olabilir

Ahırın zemini düz değil ise, örneğin humus, kil veya çakıl ise suyu toplar; bu da hijyeni etkiler, başka bir deyişle, KRAIBURG’ u döşemek mümkün değildir.

Temizlemek ve dezenfekte etmek:

Zeminin günlük temizliğini yapmak kolaydır KRAIBURG kauçuk döşemesi katı blok kauçuktan yapılmıştır ki bu da içine su geçirmez özellik kazandırır. Nitekim yeterli meyil derecesi verilmemişse veya bir drenaj yoksa sızıntı altlığın kenarlarından ve ekleme noktalarından geçebilir; bu da böcek ve rutubet oluşumunu önlediği için tamamen zararsızdır.  Su geçirgen tanecikli altlıkların tam tersine, KRAIBURG kauçuk döşeme idrar veya benzeri maddelerce sırılsıklam olmaz. Bu da minimal seviyede koku oluşumu ile birlikte yüksek seviyede hijyen sağlar.

Döşemeyi detaylı bir temizlikten geçirmek ve ahırın iklimini pekiştirmek için, altlığın yılda bir kez kaldırılıp dibinin (örneğin yüksek basınçlı temizleyiciler)  basınçlı su ile ve üzerinin limon tuzu ile temizlenmesi tavsiye edilir. Döşeme bir kenarından basitçe tutulup kaldırılır ve hortum tutularak yıkanır. Yeterli meyil derecesi verilmemişse ya da bir drenaj yoksa sıvıyı tutacak uygun emici bir yatak (örneğin parçalanmış saman, mineral emici yatak) kullanılabilir.

KRAIBURG döşeme özel bir kauçuk bileşeninden yapıldığı için çok sağlamdır. 5 yıl kopma, yırtılma ve sertleşmeye karşı garanti verir ancak 15-20 yıl kullanılabilir. Ne at, ne at nalları, ne de çivileri KRAIBURG kauçuk döşemeye zarar vermez. Üzerinde nal ile gezindiğiniz takdirde, döşeme belki 15 veya 20 yıl dayanmaz tabi ki, ama bir 10 yıl daha sapasağlam kalacaktır. KRAIBURG döşemeyi elden çıkarmak istemeniz sorun değil; yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir.

KRAIBURG Kauçuk döşemenin diğer avantajları nelerdir?

KRAIBURG kauçuk döşeme kaymaz yüzey güvenli yürüyüşü teşvik eder ve toynak mekanizmasına iyi gelir ve atlar yürürken daha sakin ve emin adımlar atarlar. Yumuşak ve darbe-soğurucu özelliğiyle tendon ve eklemlerini aşırı yüklemeden korur.

KRAIBURG kauçuk zemin ses yalıtımı ile ahırda daha sessiz ve sakin bir ortam yaratarak gereksiz gürültü ve stres oluşmasını engeller.

KRAIBURG kauçuk altlıkların hijyeni ve bakımı kolaydır ve özel yüzey yapısı kolay temizleme sağlar. Hızla kurur ve diğer yatak türlerinin temel özelliği olan amonyak kokusunu azaltır.

Dayanıklı ve yumuşak KRAIBURG kauçuk altlık ve duvarlık lar; atların (tik)  eşeleme, tekmeleme alışkanlıklarını azaltır ve atların darbelerden zarar görmesini engeller.

Ayrıca kauçuk döşeme, beton zeminde çok daha çabuk eskiyen at nallarını korur.

Atlar yatar ve kalkarken oldukça zorlanırlar ve beton zemin üzerinde sap saman miktarı yeterli olmadığı durumlarda deride çizik ve kesiler oluşabilir, eklem ve ayakları zarar görebilir ancak KRAIBURG kauçuk zemin ile bu riskleri ortadan kaldırmak kolay.

KRAIBURG kauçuk döşemesi özellikle atlar için en uygun derecedeki yumuşaklığı ve uygun derecede tutunma gerekliliğini karşılamak için tasarlandı. Başka bir deyişle döşeme, üzerinde dönerken atın sendelemesini, olduğu yerde dönerken toynaklarının çevrilip incinmesini engelleyerek atın eklem ve toynaklarını koruyacak elastikiyete ve tutunmaya sahiptir.

KRAIBURG kauçuk döşemeyle zemin kaplandığında at her zaman uygun yumuşaklıktaki zemine temas eder, başka bir yere değil.

Kauçuğun yalıtkan etkisi vardır. Bu da, atların ayakaltlarının daha az soğuk olması, yani daha az kas problemi, romatizma ve topallığa neden olması demektir.

KRAIBURG kauçuk döşemeyi üretmek için kullandığı materyaller tamamıyla sağlığa zararsızdır. Bir at kauçuktan bir parça yuttuğunda tamamen zehirsizdir. Kısaca söylemek gerekirse bir at, örneğin can sıkıntısından kauçuğu çiğnerse – bir gurme olarak- hiç şüphesiz onu geri çıkaracaktır.

BELMONDO kullanan ünlü referanslar var mı?  www.kraiburg.com.tr  ve www.fermanet.com.tr

  • Isı yalıtımı ve kayma direnci de önemli faktörlerdir.Atları elektrikle iten Horse-walker için kauçuk döşemeye karşı uyarıyoruz. Çünkü bu durumda atlar üzerinde yürüdükleri altlık sayesinde izole olurlar ki bu da elektrik akımının topraklanamaması demektir. Bu durum kış ayında insanın arabaya dokunup da elektrik akımına kapılmasına benzer ki çoğu durumda tehlikeli olabilir çünkü at da elektrikle dolar ve sonrasında elektriğini boşaltır. Bu sebeple sadece KRAIBURG endükif  Horse-walker altlık kullanılmalıdır

    Özel patent sayesinde hassas mikro yapılı kauçuk döşeme

    KRAIBURG kauçuk döşeme benzersiz bir puzzle tasarımına sahiptir. Kauçuk döşeme üretirken KRAIBURG un kullandığı metodun özelliği nedir?

    KRAIBURG kauçuk teknolojisi; sayesinde yüzey profilleri fark etmeksizin tüm ürünlerimiz bir mikro-yapıya dayanır. Bu dayanıklı yapı, yüzeye mükemmel bir kaydırmaz özelliği katmanın yanında, yüzeyin nefes almasını sağlar. Dahası, elastik tekniği kullanmak nispeten daha kalın gövdeli altlıklar ve ideal bir profil üretmemize imkan sağlar. Bu malzeme, kalınlığı tam olarak at sağlığına uygun ve toynak eklemlerine iyi gelen yumuşaklık ve elastikiyeti sağlar.