Buzağı barınakları

Buzağı barınakları, sürülerimizin geleceği ve kazanımı için emek, zaman ve para harcadığımız varlıklar olmakla beraber, ölümlü buzağı kayıpları özellikle ülkemizde oldukça yüksektir. Bunun temel sebepleri; Doğum öncesi uygulamalar- doğum sürecindeki uygulamalar ve ilk 8 hafta( 40 gün) bakım uygulamalarında açık şekilde görünmektedir. Bazı basit ve doğal tedbirler ile ölüm oranları düşürülebilir.
Bunlardan biri olan ilk 8 hafta hayvan refahının bir parçası olan bakım ve konforu sağlamak Mutlu buzağılar…için Buzağı barınakları ve yaşam alanını hayvan doğasına uygun seçmek ve kullanmaktır.

Buzağı barınakları

Buzağı yetiştirme için en uygun koşulların sağlanması için uygun barınak şarttır. CalfOTel® ürünleri üç temel prensibine dayanıyor işçilik, refah ve büyüme. Bu ilkeler, çiftliğinizde optimal buzağı yetiştiriciliğine katkıda bulunur.

İşçilik

Buzağı kulübesi uygulamalar (5)

İş-gücü maliyetleri, günümüzdeki süt çiftçilerinin operasyonel yönetimi açısından daha da önem kazanmaktadır. Sonuç olarak, CalfOTel® yetiştirme sistemlerinin geliştirilmesi ve üretimi sırasında ergonomi, kullanım kolaylığı, erişilebilirlik, esneklik, hareketlilik, hijyen ve dayanıklılık üzerine yoğunlaşıyoruz. Örnek olarak, CalfOTel® yetiştirme sistemleri cam elyaf takviyeli polyesterden yapılmıştır, temizlemek için pürüzsüz ve kolay bir materyaldir. Buzağı kulübelerini kaldırmak çok kolaydır altlıklarını değiştirmek veya temizlemek için neredeyse hiçbir çaba gerektirmez. Pratik bir ayrıntı: Süt üreticileri CalfOT® sistemlerimizle günlük rutini daha rahat, hızlı, kolaydır ve bu nedenle daha verimli!

Rahatlık

Buzağı kulübeleri

Sağlıklı genç hayvancılık, dengeli bir büyüme ve yüksek verimli bir süt sürüsü sağlamak için temel oluşturmaktadır. Başka bir deyişle, gelecekteki kazançlar için. Tıbbi bakım masrafları mümkün olduğunca düşük tutulmalı ve hatta tamamen önlenmelidir. Sağlıklı buzağı yetiştirmek için temiz hava, tatlı su, yüksek kaliteli yem ve hijyenik ortamlar ön koşuldur. Gelişmiş yetiştirme sistemleriyle CalfOTel® sağlıklı ve hızlı büyüyen sığırlara en iyi katkıyı yapar. Kulübelerde uygun hava sirkülasyonunu çatı önündeki havalandırma delikleri aracılığı ile yaparken içeriyi kuru ve temiz hava ile tutar.

Büyüme :

buzağı kulübesi uygulamalar Calfotel (1)

Sağlıklı buzağılar hızla büyür ve az ilgi gerektirirler. Bir buzağı ne kadar sağlıklı ise ilk üç ayı boyunca o kadar iyi gelişir. Özellikle ilk üç ayda, sistemlerimizin buzağılar gelişmesi açısından oldukça etkili olduğu kolayca görülebilir. Buzağı kulübelerini kolayca takip edebileceğiniz üstü açık modeller ile her daim gözünüz üzerilerinde olur bu sayede daha çabuk müdahale edebilirsiniz ki buda maliyet düşürmeniz için iyi bir nedendir.

Mutlu buzağı mutlu çiftçi!

CalfOTel® yetiştirme sistemlerimiz, buzağıların refahını ve büyümesini kolaylaştırırken, işçilik maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur. Sağlıklı buzağılar, çiftçi için daha az bakım ve endişe demektir. Diğer bir deyişle: Mutlu buzağı, Mutlu Çiftçi!
CalfOTel® buzağı kulübeleri dayanıklı, fiberglas takviyeli polyesterden imal edilmiştir ve şu avantajlara sahiptir: Güçlü ve sağlam yapısı ile uzun kullanım ömrüne sahip, Sıcağa, soğuğa ve hava akımına korunaklı kulübeler, buzağılar için en uygun mikro iklim yaratır. Barınağın iç kısmı temizlemeyi kolaylaştıran bakteri gelişimini önleyen pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Kulübelerin taşınması kolaydır, bu da temizlemeyi kolaylaştırır.
Buzağı kulübelerinin çeşitli modelleri, minimum iş ile maksimum verim alınmasında avantaj sağlar. Ürünlerimize ek olarak buzağı yetiştiriciliğini çok daha keyifli hale getiren servis ve aksesuarlar da sunuyoruz.

Buzağı kulübesi içinde Isı

buzağı kulübe ışık yansıtması

Isı yansıtıcı (beyaz) renk ile doğru (cam elyaf takviyeli polyester) malzeme ve ısıya dayanıklı bir iç tabaka kombinasyonu sayesinde CalfOTel® buzağı kulübelerinin iç sıcaklığını PE (polietilen) gibi diğer malzemelerden çok daha düşük seviyede tutar. Büyümeyi destekleyen ve hastalıklara karşı duyarlılıklarını düşürürken buzağılar daha rahat ve daha az stresli hissederler. Dahası, buzağı barınağının iç kısmındaki bakteriler daha düşük sıcaklıklarda daha az çoğalır.

Güneş radyasyonu Buzağı kulübesi içinde sıcaklığı

Buzağı kulübelerimizin uygun bir sıcaklıkta kalmasını sağlamak için, kullandığımız malzemenin UV koruyucu tabakası vardır. Ayrıca, malzeme parlak beyaz. Sonuç olarak, CalfOTel® buzağı kulübelerinin ışık geçirgenliği diğer markaların ışık geçirgenliği çok daha düşüktür. Bir önceki sayfada yer alan resimler, çeşitli markalar arasındaki farkları göstermektedir. CalfOTel® buzağı kulübelerinin şeffaflığı ve UV geçirgenliği, diğer ahır kulübelerinden görsel olarak daha düşüktür. Isı ve güneş ışınları engellediği için içerideki buzağı rahatsız olmaz. Düşük sıcaklık, çiftçinin çalışmasını da kolaylaştırır.

kulübe hava sirkilasyonu

Cereyan bir faciadır.
Cereyansız hava koşulları buzağıların refahında çok önemli bir faktördür. Buzağı kulübesindeki karbondioksit ve gaz halindeki amonyağın boşaltılması ve havanın sürekli taze oksijen ile yenilenmesi sağlanması hayati önem taşır ancak cereyandan kaçınılmalıdır. Buzağılar soğuk alıp cereyan nedeniyle diğer hastalıklarla temas ile kontakte olabilirler. CalfOTel® buzağı kulübelerinin sadece bir tarafında kısımda açıklıklar vardır yani ön taraftan taze ve temiz hava takviye edilirken kirli hava defedilir. Böylece yumuşak, sürekli bir hava akışı yaratarak buzağı kulübesinde gereksiz hava girdabını engeller.
Diğer markaların benzer kulübeleri genelde arkadan havalandırma deliklerine sahiptir, bu da soğuk havanın sıcak hava ile karışmasına neden olur. Sıcak havanın soğuduğu ve daha sonra çöktüğü bir fenomen sonucunda cereyan oluşur. Ayrıca, diğer marka kulübelerinde hava akımı kafa yüksekliğindedir ve buzağılar için daha rahatsızdır. Buzağı kulübelerinin uygun bir sıcaklıkta kalmasını sağlamak için, kullandığımız parlak beyaz malzemenin UV koruyucu tabakası vardır. Sonuçta CalfOTel® buzağı barınakları ışık geçirgenliği diğer markaların çok daha düşüktür.

CalfOTel® buzağı kulübelerinin şeffaflığı ve UV geçirgenliği, diğer ahır kulübelerinden görsel olarak daha düşüktür. Isı ve güneş ışınları engellediği için içerideki buzağıyı rahatsız olmaz.  Düşük sıcaklık, işçiliği çiftçi için daha kolay hale getirir.
VDK CalfOTel® ürünlerinin kullanımı buzağıların büyümesi üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir, refah ve iyi işçilik sayesinde buzağılar daha erken döllenebilir, büyüme artar, buzağı kaybını önemli ölçüde azalır ve ilk iki laktasyondan sonra süt üretimi artar. Sonuçta işçilik, zaman tasarrufu ile birlikte, daha tutarlı ve karlı işletme sonuçları üretirken çalışma ortam ve koşulları daha keyifli hale gelir. 

Uygun buzağı barınağı, ilk 24 ayda optimum buzağı büyümesi sağlar. Örneğin, kaliteli buzağı barınağı nedeniyle optimum büyüme ile standart büyümeye göre daha fazla kilo ve ağırlığa ulaşmasına neden olacaktır. İlave olarak daha kolay döllenebilir olacak.

Buzağı barınakları refahı ve konforu

CalfOTel® Comfort ve CalfOTel® Small modelleri, pratik ve kullanıcı buzağı kulübesi. Plastik eşiğine entegre edilmiş tekerlekleri sayesinde temizlik için ve başka yerlere taşınarak götürülmesi koladır. Çitin her köşesine bir emzikli kova ve bir bilgi takip kayıt sayfası takılabilir, hızlı ve verimli bir şekilde yenilenebilir ve kolay tanımlanabilir. Akıllı kilidi ve tek elle açılabilen menteşeli kapısı olan bir sistem ile ızgara altlık ve yataklıklarının temizlenmesi ve yenilenmesi çok kolaydır.