Sıyırıcı yollarında kauçuk kullanımı

Ahır zemin tipleri : Asfalt kaplanmış zemin- beton -mastik asfalt – asfalt üzerine uygulanabilir.
Izgaralı zeminler: – beton – dökme demir zeminler üzerine uygulanabilir.
Zemini Sapla kaplı – buzağı kulübeleri – karantina kulübeleri zeminlerine kullanılabilir.

Ahır zeminleri ve zeminde iyileştirme çalışmaları ve zemin tasarlanırken, ısı tutma, dayanaklılık, aşındırma ve kayganlık özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Mevcut işletmelerde, özellikle istenilen ideal zemin özelliğini sağlamak için ahırı yeniden yapmak yerine düzenlemeler daha ekonomik sonuç verebilir. Tırtıklama yapılabilir veya zemin değişik materyalden kaplama malzemeleri ile kaplanabilir ancak bunlar geçici çözümler gibi görünse de maksada hizmet etmekten uzaktır.

Kauçuk zemin kaplamaları

Süt Sığırı İşletmelerinde Sıyırıcılarının Çalıştığı ve Yürüme Yollarına Kauçuk Kaplamanın Hayvan Davranışları Açısından Önemi.

Kauçuk altlık olarak sıyırıcı zeminlerinde kullanılacak kauçuk kaplama malzemelerinin kalite kriterleri :Yumuşaklık -Dayanıklılık-Isı tutma-Kayma direnci -Elastikiyet -Yumuşak kalma süresi -Bakteri üretkenliği. yanı sıra KAYMA DİRENCİ – YÜKÜN DAĞITILMASI özellikleri Hayvan davranış ve sosyal ilişkilerin gelişmesini sağlar.

Hayvanlar neden yumuşak zemine ihtiyaç duyar İskelet sistemi ve yürümenin bio-mekaniği sebebi ile Milyonlarca yıllık evrim boyunca sığırlar sürekli olarak sert kaygan zeminlerde yürümeye anatomik olarak adapte olmamışlardır.

Kauçuk kaplama zeminler başlangıçta ekonomik olarak pahalı görünebilir. Ancak hayvan sağlığında davranışlarında ve sonuç olarak verimde sağladığı iyileşme ile direk ve dolaylı yollardan karlılığı etkilemektedir. Tırnak problemlerinin % 40 yem ve katkılarından, %30 ise ahır zeminlerindeki ıslaklık ve dışkı olmasından, % 20 ise sert ve pürüzlü zeminlerden, % 10 ise genetik veya hayvanın fiziksel yapısından kaynaklanmaktadır.

Bunları doğru yöneterek birkaç ay içinde % 80 oranında azaltabilirsiniz. Her tırnak hastalığının ve her bir topallığın Avrupa’daki ortalama maliyeti 350- €.Üzerinde gübre sıyırıcı çalışan beton alanlar için Her genişlikteki yürüyüş ve gübre yolu için özel üretim kauçuk altlıklar zeminlerin altındaki paralel güçlendirme hattı sayesinde üzerinde sıyırıcı ve kanatları çalışması için uygundur.

Kauçuk zemin kaplamaları avantajları

  • Kir bariyerleri sayesinde kauçuk zeminlerin altı daha temiz kalır
  • Gübre sıyırıcıların kauçuk zemin kaplamaların üzerindeki performansı pratik uygulamalarda kendini ispatlamıştır:*
  • Prensip olarak sıyırıcı alanlarında kullanmak için geliştirilmiş olan zemin kauçuğunun kullanılmasını tavsiye ediyoruz.
  • Gübre Sıyırıcı ayarları gerekli olabilir.