Hayvan Suluk ihtiyacı

Hayvan refahı için hayvanların öncelikle taze ve temiz ve yeterli miktarda suya erişimi gereklidir ve buna uygun olarak hayvan sululuk ihtiyacı karşılanmalıdır.

Yüksek süt üretim seviyesinin ön şartı, en uygun su tedarik sistemidir! Süt ineklerinde tat alma hissi çok önemli denir! Özellikle süt sığırcıkları arasında kolayca kirlenmeyen ve çabucak temizlenebilen suluk ve yalaklar çok önemlidir!

Bireysel hayvan sulukları ve kaseleri

Büyük ve küçükbaş hayvan sulukları; Bireysel, Otomatik hayvan sulukları, Su besleme tiplerine göre: 1- Dil valf 2- Boru valf (pirinç / çelik) 3-Şamadıralı suluklar. Malzeme yapılarına göre: 1- Demir döküm (plastik kaplı / emaye kaplı ) 2- Aqua plastik. Kullanım maksadına göre: 1- Donmaz suluk 2 -Termoslu suluk 3- Isıtıcılı suluklar olmak üzere sınıflandırılabilirler.

Paslanmaz Çelik Suluklar, Yalaklar ve Tekneleri

Özellikle süt inekleri için yüksek kapasiteli Paslanmaz çelik ten imal suluk ve yalaklar Donmaz ve Isıtıcılı yalak modelleri kullanılmalı ki hızlı ve bol miktarda su içsinler.

Hayvanların su ihtiyacı ve suluk seçimi

Yüksek süt üretimini sağlamak için ineğe mümkün olduğunca su içmek fırsat verme gereklidir.Süt inekleri 1 ila 4 litre süt üretmek için 4-5 litre suya ihtiyaç duyar.Yem yiyerek taleplerinin bir kısmını karşılayabilirler. Suyun bir kısmı rasyondan karşılanır ancak %80-90’nı tüketerek karşılanır. Örneğin; 27 kg süt veren bir Holstein ineği, günlük olarak yaklaşık 95-115 litre (25-30 galon) su tüketmelidir. Kuru dönemdeki süt inekleri ise, günlük 28-57 litre(10-15 galon) su tüketmelidir.

Hayvanlar, süt üretimine bağlı olarak, sıcak yaz günlerinde 150 litreye kadar su içebilirler. Ortalama olarak inekler dakikada 5-8 litre su içiyorlar.

Ancak inekler son derece susuz kaldıklarında dakikada 25 litre su içmeyi başarırlar. Su tedarik ekipmanınız bu büyük talebi karşılamak için yeterli teknolojiye sahip olması gerekiyor! Bu nedenle Süt inekleri için serbest ve yarı serbest ahırlarda 15 – 20 hayvana kadar bir içme teknesinin kurulumu önermekteyiz. Mesafe su yalak ve olukların her biri arasındaki mesafe 15 metreden fazla olmamalıdır.

Mutlaka her gruptaki hayvanlara en azından 2 içme yalak ve oluğuna erişmelerine izin verin. Süt inekleri için SUEVIA yüksek kapasiteli suluklarının montajını öneriyoruz. Bu, sayede hayvanlara suyu hızlıca ve büyük miktarlarda içme fırsatı verecektir. Birçok ahırda  yerden tasarruf sağlayan valfli suluk ve yalaklar ve olukları ve büyük, hacimli suluklar önerilir.

Örneğin valfli suluklardan 500 ve 520 modeli her yere yerleştirmek mümkündür. Süt inekleri için serbest durak. Yüksek çıkışlı valfi sayesinde Dakikada 30 litreye kadar su teminine ulaşılabilir. Hayvanlar tarafından yalak içine taşınan yem kalıntıları, tekrar hayvanlar tarafından yenerek alınır. Yüksek miktarda su temini ve özel sulukların uzun süren zaman alıcı temizliği, minimum zamana iner. Su derinliği çok düşük olduğu için yem parçaları yerleşemez ve suluk Bu nedenle kendi kendini temizler.

Elbette bu suluklar oluklar donmaya karşı korumalı da olabilir! Şamandıra valfli Model 600 ve 620’deki suluk tekneler tercihan Anti-emme halkalı hayvanlar için uygundur. Bu oluklar aynı zamanda Dakikada 40 litredir. İlave bir ısıtma elemanı kullanıldığında, teknenin içme suyu düşük ekstra maliyetle dondan korunabilir.

Hayvan suluk ihtiyacı 300 kg ila 500 kiloluk hayvanların ortalama yaz/ kış günde 40 litre civarında su tükettiği kabul edilirse her gruptaki hayvan sayısına göre hayvan suluk ihtiyacı nı karşılayacak miktarda ve kapasitede suluk konulmalı.

Suluk planlaması

Suluk, tekne, yalakların büyüklüğü aynı anda iki hayvan su içecek kadar olması yeterlidir önemli olan arkadan gelen suyun gücü ve genişliğidir. Aynı anda iki hayvanın ya da üç hayvanın suluk tan içtiği düşünülür ise hayvanların içtiği su kadar arkadan besleme yapması gerekmektedir. Yani suluklar arkadan temiz su beslemesi yaparken basıncın 2 yada 2.5 bar civarında olması planlanmalıdır. Aksi halde arkadan beslenmesi yetersiz suluklar hayvanlar tarafından tahrip edilir suyu taşıyan borular ana hatlar en 3/4 veya 1″ bir parmak genişliğinde olmalı. Suluklara dağılan kısmı ise üç çeyrek boru olmalı.

Donmayan su ve suluklar

Sulukların donma tehlikesi olan bölgelerde Devir-Daim Sistemi, Boru Isıtma, Su Isıtıcıları ve Suluk Isıtıcı Panelleri  ile suyun donması engellenebilir.
Su teknesi kolay temizlenebilmesi için bir santimlik kot farkı ile montaj yapılmalıdır. Teknelerinin tahliye direnaj vanası olmalıdır, tahliye vanası geniş olmalı tahliye hayvanların yaşam alanını ıslatmamalıdır tahliye direk kanalizasyona yahut sıyırıcı yoluna dökülmelidir.

Suluk1
Gruplandırmayan hayvanlar küçük olabileceği ihtimaline karşılık su tekneleri yerden 70 santim yüksekte olmalıdır. Su teknelerinin kenarına boru ile dönülmesi durumunda hayvanların su teknelerinin içerisine pislemeleri ve teknelere zarar vermesi engellenmiş olacaktır.
Bu görünmeyen bir tehlikedir kalabalık alanlarda beslenen hayvanlar muhakkak suretle sulukların içerisini kirletirler kirlenen su teknelerinden su içmek zorunda kalan hayvanlar hastalanır yahut iştahları ciddi anlamda düşer  Her gün su teknelerini temizlemek ciddi bir iş-gücü kaybıdır Bütün bunları önlemek için su teknelerinin etrafı boru ile koruma altına alınmalıdır.

Donmaz suluklar Termo

Özellikle son derece uzun ve sert kış mevsimi olan bölgeler için özel geliştirilen ISO-SULUK Model 6620. Bu kompakt yüksek performanslı sulukların gövdesi yalıtılmış ve içine monte edilen bir ısıtma elemanı ile standart olarak donatılmıştır. Bu suluklar çok soğuk koşullarda bile hayvanlarınız için yeterli miktarda su tedarik edilmesini sağlar. Çok iyi yalıtılmış yüksek performanslı ISO,-Termo 2,3 m ve 4,3 m suluklar, çok yönlü kullanım içindir! Sağımdan sonra, inek günlük su gereksinimlerinin %30’una kadar alma ihtiyacı duyar. Sonuç olarak Hayvanları sağım haneyi terk ettikten sonra sürü kendi içme sıralamalarını tekrar düzenleyinceye kadar geniş ve büyük yalak veya su havuzlarında bol ve suya doyurmak mantıklıdır.  Ancak bu koşullar altında ve yalnızca bu anlarda inekler aynı anda içinden bir damla su içmek için diğer ineği kabul etmeye hazır olabilir. Çiftçilerin hızlı boşaltma sulukları, termo sulukları veya yalakları arasında seçim yapabilmesi amacıyla SUEVIA hızlı drenaj suluklarının yanı sıra SUEVIA termo suluklarını da konik ve eğimli zemin ve büyük çaplı bir drenaj deliği ile donatılmıştır. Temiz ve boş bir suluk için tapayı çıkartarak hızlı boşaltım veya boşaltma deliğinden  su doğrudan dışarı yönlendirilir ve hızlı bir şekilde drenaj borusu üzerinden aşağı doğru çekilir! kış sezonunda suluk içinde ve önünde buz yok!! SUEVIA düz yalakları basitçe devrilerek temizlenir. Düz devirmeli yalaklar ve devirmeli arasında fark sadece düz içme küvetine sahiptir. Hayvanlara yeterli bir su miktarı, bu yüksek kapasiteli dakikada 40 litre su girişi sağlayan MASTERFLOW şamandıra valfli donatılmış sabit bir su borusuna bağlı suluklar ile mümkündür. SUEVIA devirmeli suluklarının su kaynağına bağlantısı esnek bir boru ile yapılır daha düşük su akışı girdisini derin bir küvete sahip olmakla daha büyük bir su kapasitesi sayesinde telafi eder.